Przejście z etatu na działalność w tej samej firmie. Analiza, opinie wnioski.

Przejście z etatu na działalność w tej samej firmie tworzy liczne konsekwencje wpływające na bilans finansowy takiej decyzji. Sprawdzamy i podpowiadamy z czym wiąże się decyzja o przejściu z etatu na działalność.

Przejście z etatu na działalność to dość powszechna metoda redukcji obciążeń fiskalnych stosowana przez pracodawców jak i samych pracowników, którzy chcą podnieść swoje wynagrodzenie. Sytuacja, w której pracodawca przedstawia jako opcję zatrudnienia kontrakt B2B stała się normą w ogłoszeniach rekrutacyjnych wielu firm.

A co jeśli taką zmianę proponuje nam nasz aktualny pracodawca? Sprawdzamy czym skutkuje przejście z etatu na działalność.

Konsekwencja I - Brak możliwości skorzystania z „ulgi na start” lub z „małego ZUS-u”.

Podstawowym minusem przejścia z etatu na działalność dla byłego pracodawcy jest brak możliwości skorzystania z tzw. „ulgi na start” lub z tzw. „małego ZUS-u Plus” lub „Ulgi na start„. Osoba, która po raz pierwszy otwiera swoją jednoosobową działalność gospodarczą ma szansę na skorzystanie z preferencyjnych warunków opłacania składek ZUS. Osoba przechodząca na samozatrudnienie u byłego pracodawcy jest takiej preferencji pozbawiana i musi pokrywać pełne składki ZUS. 

wystawiania faktury firmie, która wcześniej była naszym pracodawcą jest brak możliwości opłacania składek ZUS na preferencyjnych warunkach. Inaczej mówiąc nie możemy skorzystać z „małego ZUS-u”. Nie można skorzystać również z niedawno wprowadzonej „ulgi na start”, ponieważ jej dostępność opiera się na tych samych warunkach co mały ZUS.

Powyższe obostrzenie mają znaczenie „tylko” przez pierwsze dwa lata (dla małego ZUS-u) lub dwa i pół roku (dla ulgi na start + małego ZUS-u) od rozpoczęcia działalności gospodarczej. Wystawienie faktury byłemu pracodawcy w tym okresie powoduje utratę ulg. Jednak, czy jedna faktura przekreśla wszystko? Bynajmniej.

Nie wiem dokładnie jak to działa w praktyce, ale po zaprzestaniu współpracy B2B z byłym pracodawcą etatowym (np. po roku od startu działalności) nadal możemy skorzystać z preferencyjnych składek ZUS. Oczywiście mały ZUS przysługuje przez pierwsze pełne 24 miesiące istnienia działalności, a więc skorzystamy już tylko z tylu miesięcy ile jeszcze do tych 24 pozostało.

Tak samo w drugą stronę. Jeżeli zaczniemy współpracę z byłym pracodawcą powiedzmy po roku działania na swoim, to dopiero wtedy tracimy możliwość korzystania z preferencyjnego ZUS-u. Strzelam również, że jeżeli ową współpracę zakończymy przed upływem 24 miesięcy, to nadal możemy powrócić do korzystania z ulg. W tym zakresie dopytałbym jednak kogoś z biura rachunkowego albo po prostu im to oddelegował.

Ulga na start

Ulga zwalnia przez sześć pełnych miesięcy od rozpoczęcia działalności z płacenia składek na ubezpieczenia społeczne (emerytalne, rentowe, wypadkowe) i składek na Fundusz Pracy i Solidarnościowy Fundusz Wsparcia Osób Niepełnosprawnych.

Mały Zus

Ulga pozwalająca płacić obniżone składki na ubezpieczenia społeczne gdy: 

  • twoje przychody w 2019 r. z działalności gospodarczej, prowadzonej przez cały ten rok, nie przekroczyły 120 000 zł,
  • prowadziłeś działalność gospodarczą w poprzednim roku kalendarzowym
    przez nie mniej niż 60 dni kalendarzowych.
  •  

Brak możliwości skorzystania z podatku liniowego w bieżącym roku podatkowym

Drugim, teoretycznie mniej bolesnym, skutkiem współpracy z były pracodawcą jest brak możliwości rozliczania się podatkiem liniowym w pierwszym roku podatkowym istnienia działalności gospodarczej. Jeżeli więc w sierpniu 2018 roku porzuciliśmy etat w firmie X, a we wrześniu podjęliśmy współpracę B2B z firmą X, to rok 2018 rozliczymy już tylko na zasadach ogólnych.

Na szczęście w kolejnym roku podatkowym (w większości przypadków do 20 lutego) możemy już przejść na podatek liniowy. Istnieje więc duża szansa, że zakładając działalność gospodarczą w ostatnich miesiącach roku nie stracimy zbyt wiele.

Generalnie warto sprawdzić, czy liniówka faktycznie jest dla nas najkorzystniejszą opcją. Może okazać się, że skala podatkowa i tak będzie lepsza, a wtedy owo obostrzenie w ogólne nas nie ruszy.

Inny zakres obowiązków

W przypadku obydwu powyższych obostrzeń ważne jest również to, że obowiązują one tylko wtedy gdy nie zmienia się zakres wykonywanych obowiązków po przejściu z etatu na samozatrudnienie. Inaczej mówiąc, z powyższymi przepisami zderzymy się rzucając etat programisty i przechodząc na własną działalność programistyczną współpracującą z byłym pracodawcą, ale nie kiedy rzucamy etat grafika, żeby zacząć przygodę z programistycznym samozatrudnieniem.

Samozatrudnienie nie może przypominać stosunku pracy

Kluczową sprawą jest również to, że umowa o współpracy w formie B2B nie może przypominać umowy o pracę, która w mniejszym lub większym stopniu regulowana jest przez kodeks pracy. Mówiąc bardzo ogólnie chodzi o to, że umowa B2B nie może narzucać części rzeczy, które można narzucić etatowcowi (jak choćby miejsce wykonywania pracy), a z drugiej strony może zrzucać więcej odpowiedzialności na podwykonawcę, podczas gdy etatowiec nie ma praktycznie czego się tutaj obawiać. Ta kwestia nie powinna jednak dziwić żadnej firmy, która testowała już różne formy zatrudnienia oraz współpracy.

Jak firmy radzą sobie z tymi obostrzeniami?

W jaki sposób pracodawcy oferujący przejście na samozatrudnienie radzą sobie z tymi niedogodnościami? Osobiście słyszałem o dwóch sposobach.

Pierwszy, chyba bardziej popularny, ale mniej „kreatywny księgowo”, to po prostu oferowanie obecnemu pracownikowi, a przyszłemu podwykonawcy dodatkowych pieniędzy, które pokryją mu koszt ZUS-u albo przynajmniej różnicę pomiędzy dużym i małym ZUS-em. Negocjując umowę B2B z obecnym pracodawcą warto podpytać się o taką możliwość.

Drugim, kreatywniejszym sposobem jest oferowanie współpracy z innym podmiotem należącą do tego samego pracodawcy. O co tutaj chodzi? Kiedy Janusz Cebula zatrudnia Cię w firmie JanuszSoft, to może zaoferować Ci bycie podwykonawcą w jego drugiej spółce – CebulaSoft. W ten sposób, mimo tego, że nadal pracujesz dla Janusza Cebuli, to formalności płyną już przez inny podmiot i wymienione przeze mnie przeciwności w ogóle nie wchodzą w grę. Ot taka kreatywna księgowość.

Zapraszamy do Strefy Przedsiębiorcy - butiku usług wsparcia przedsiębiorcy

W naszym serwisie odnajdą Państwo informacje o pełnej ofercie naszych usług. W dziale publikacje prezentujemy pomocne treści w codziennym prowadzeniu jednoosobowej działalności gospodarczej czy spółki z o.o.

W razie pytań pozostajemy do Państwa dyspozycji. Zachęcamy do wybrania usług wsparcia Strefy Przedsiębiorcy.

Działamy na terenie Warszawy: Białołęka, Bielany, Rembertów, Śródmieście, Wawer, Włochy, Wola, Targówek, Ursus, Żoliborz oraz powiatów podwarszawskich. 

Publikacje: BIZNES W PRAKTYCE

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

FORMULARZ KONTAKTOWY

[contact-form-7 404 "Not Found"]
Przejście z etatu na działalność w tej samej firmie. Analiza, opinie wnioski.

Michał Jabłoński

Scroll to top